Czy warto przeczytać książkę „Kompetentny Scrum Master”? Jak wykorzystać jej zawartość do własnego rozwoju? Jak może wzbogacić mentoring Scrum Mastera?
W tym artykule znajdziesz:
- recenzję książki ”Kompetentny Scrum Master”,
- moje narzędzie, które wykorzystuję podczas mentoringu
- odpowiedź na pytanie: czy Scrum Master jest przyjacielem zespołu?
Jeżeli chcesz wiedzieć, co robi Scrum Master i jak się rozwijać w tej roli, to ta książka na pewno Ci pomoże. Mowa o „Kompetentny Scrum Master: przewodnik po rozwoju Scrum Masterów i Agile Coachów dla HR, zarządzających oraz samych zainteresowanych” napisanej przez Kate Hobler.
Czytałam tę pozycję rok temu, ale często do niej wracam. Wszystko ze względu na opis tablicy kompetencji Scrum Mastera. Stała się ona moim podstawowym narzędziem podczas mentoringu ze Scrum Masterami i Scrum Masterkami. Wcześniej sama przygotowałam zestaw umiejętności Scrum Mastera, teraz mam wszystko zebrane w jednym miejscu.
Książka ma 150 stron i czyta się ją szybko i przyjemnie. Połowa książki to bardzo podstawowe wprowadzenie do Scruma. Nie ma się co dziwić, ponieważ autorka jasno mówi o tym, że książkę napisała z myślą o dziale HR. Osobach, które nie pracują i niekoniecznie rozumieją Scruma, ale dbają o programy rozwojowe dla Scrum Masterów.
Dwie rzeczy, które zabieram z książki „Kompetentny Scrum Master”
Podczas czytania książki moją uwagę przykuły dwie rzeczy.
#1 Tabela kompetencji – Scrum Master
W tabeli znajdziemy prawie 100 różnych kompetencji jakie powinien mieć Scrum Master wraz ze specjalizacjami – biznesową, techniczną i transformacyjną. Przy każdej kompetencji znajdziemy informację jak mocno powinna być ona rozwinięta na różnych poziomach rozwoju Scrum Mastera.
Zebranie kompetencji w jednym miejscu jest bardzo wartościowe, natomiast nie traktowałabym tego jako jedyne, słuszne narzędzie w rozwoju Scrum Mastera. Raczej jako inspirację. Można przeglądnąć tablicę i poszukać obszarów do własnego rozwoju.
W firmach często pojawia się niejasność, co robi Scrum Master. Tablica kompetencji może fajnie wesprzeć definiowanie oczekiwań względem zespołu Scrum Masterów. Menadżerowie wspólnie ze Scrum Masterami mogą przeglądać wszystkie kompetencje i wybrać, które z nich są najważniejsze dla organizacji oraz czego oczekuje się od Scrum Masterów.
Teraz ważne. Nie musisz kupować książki, żeby zobaczyć, co znajduje się w tablicy kompetencji. Możesz ją pobrać z oficjalnej strony książki. Znajdziesz ją TUTAJ.
#2 Poziomy Scrum Mastera według Guntera Verheyena
Kate w prosty sposób tłumaczy 5 poziomów efektywności Scrum Mastera (ScrumAnd). Jedno zdanie szczególnie przykuło moją uwagę: „Decyzja, który z poziomów Scrum Mastera chcemy mieć w organizacji, powinna należeć do kierujących nią osób”.
Będąc Scrum Masterem nie raz walczyłam o to, żeby pracować szerzej – z całą organizacją. Tłumaczyłam rolę, domagałam się większej odpowiedzialności, a na koniec odbijałam się od ściany. Oczywiście jest to frustrujące i finalnie może mocno demotywować lub nawet wypalać.
Osoby, które kierowały tymi organizacjami założyły, że Scrum Master pracuje tylko na pierwszym poziomie. Teoretycznie jest to okay. Jeżeli moje oczekiwania są inne i nie jestem w stanie przekonać tych osób, to mogę zmienić organizację. Natomiast chciałabym tylko, żeby te decyzje były podejmowane świadomie. Marzy mi się, żeby osoby kierujące organizacjami rozumiały odpowiedzialności Scrum Mastera.
Mentoring z kołem kompetencji
Prowadzę monitoringi indywidualne oraz mentoringi grupowe dla Scrum Masterów i Agile Coachy. Wspieram też firmy w rozwoju osób na tych stanowiskach. Robię to głównie w sytuacji gdzie managerem Scrum Masterów jest np. techniczny manager lub dyrektor IT. Takie osoby nie zawsze posiadają odpowiednie kompetencje, żeby rozwijać Scrum Masterów. Ich skupienie i mocne strony są po prostu gdzieś indziej.
W mojej pracy często wykorzystuję zbiór kompetencji opisany w książce „Kompetentny Scrum Master”. Ćwiczenie możesz z powodzeniem wykorzystać do rozwoju innych lub dla siebie jako autorefleksję.
Mentoring z wykorzystanie koło kompetencji
Na kole umieszczonych jest 6 obszarów zdefiniowanych w książce kompetentny Scrum Master, bazujących na modelu Agile Coach Competency Framework Lissy Adkins:
- Lean-Agile Practitioner
- Teaching & Mentoring
- Professional Coaching & Facilitation
- Transformation Mastery
- Product Mastery
- Technical Mastery
Trzy ostatnie obszary odnoszą się do specjalizacji Scrum Mastera lub Agile Coacha i są zaznaczone kolorem fioletowym na moim przykładzie.
Koło kompetencji przed uzupełnieniem:
Obok obszarów umieszczam wszystkie kompetencje wypisane w książce. Zadaniem Scrum Mastera jest zastanowienie się nad każdą kompetencją i pokolorowanie jej w takie sposób, żeby odpowiadało to doświadczeniu:
- Nic nie wiem w tym temacie (żółty)
- Mam podstawową wiedzę – byłam/byłem świadkiem wykorzystania tej umiejętności lub czytałam/czytałem na ten temat (jasno zielony)
- Mam praktyczne doświadczenie i opanowałam/opanowałem ją w stopniu podstawowym (zielony)
- Mam szerokie doświadczenie w stosowaniu tej umiejętności, także w niestandardowych sytuacjach (ciemno zielony)
- Jestem ekspertem/ekspertką i stosują tą umiejętność w różnych sytuacjach. Mogę spokojnie uczyć innych i pokazywać zastosowania z doświadczenia (czarny)
Po przejrzeniu i pokolorowaniu umiejętności proszę o zaznaczenie swojej samooceny na kole kompetencji w skali od 1 – 10.
Po uzupełnieniu koła kompetencji na mentoringu omawiamy obszary i szukamy tych umiejętności, których rozwój wpłynie pozytywnie na całe koło. Ostatnim krokiem, który kończy mentoring jest zarysowanie potencjalnego planu, który pomoże w podniesieniu wybranych kompetencji.
Zostawiam link do tablicy online Mural z kołem kompetencji.
Przykładowe pytania, które zadaję jako Mentorka:
- Praca nad którymi umiejętnościami pozwoli Ci wzmocnić siebie jako Scrum Master we wszystkich obszarach?
- Którą specjalizację chcesz dalej rozwijać i dobrze się w niej czujesz?
- Jakie umiejętności chcesz mieć w pozostałych specjalizacjach, żeby czuć się dobrze?
- Poziom których umiejętności powoduje, że czujesz dumę / a z którymi jest na odwrót?
- Które umiejętności nie chcesz rozwijać?
Jeżeli jesteś Scrum Masterem i zastanawiasz się, jaki powinien być Twój kolejny krok w rozwoju, to polecam zacząć od przeglądnięcia kompetencji z książki „Kompetentny Scrum Master” i przetestowanie ćwiczenia na sobie. Możesz też napisać do mnie i zapytać o mentoring.
Czy Scrum Master jest przyjacielem zespołu?
Kate w książce dość mocno podkreśla, że Scrum Master powinien być przyjacielem zespołu. Nie do końca to ze mną rezonuje. Wg słownika PWN przyjaciel to osoba pozostająca z kimś w bliskich, serdecznych stosunkach.
Pracując jako Scrum Master starałam się budować relacje oparte na szacunku i otwartości. Nie uważam, że zawsze byłam przyjacielem zespołu. Wspieram zespoły, szanuję ich zdanie, ale też często je podważam i pokazuję niewygodne dla nich fakty. Moje relacje nie zawsze są bliskie. To wcale nie przeszkadzało mi w być efektywnym Scrum Masterem. Z resztą u mnie na miano przyjaciela trzeba zapracować latami, więc tym bardziej nie czuję tego w kontekście pracowania z zespołem przez np. rok.
Dodaję komentarz autorki Kate Hobler, do moich przemyśleń odnośnie Scrum Mastera – przyjaciela.
„… chyba różnimy się w definicji bliskiej relacji. Ja uważam że przyjaciel bezwzględnie powinien wykazywać się szczerością i pomagać się swoim przyjaciołom rozwijać. To od przyjaciółki nieraz usłyszałam gorzką prawdę, która bardzo mi pomogła, bo sama jej nie dostrzegałam. To przyjaciel jest kimś, kto mnie wesprze w trudnej chwili, ale zwykle nie zrobi czegoś za mnie, ale wesprze i da mi siłę i często potrzebne informacje. Przyjaciółka nie powinna tylko głaskać po głowie, ale czasem pokazać lustro a czasem dać z metaforycznego liścia. Ale zawsze jesteśmy świadomi i pewni dobrych intencji przyjaciela czy przyjaciółki. ” Kate Hobler (Posta na LinkedIn znajdziesz TUTAJ)
Dla kogo jest książka „Kompetentny Scrum Master”?
Według autorki głównym odbiorcą książki jest dział HR. Znajdziemy sporo informacji w jakich obszarach HR może wspierać zwinną transformację i liderów, łącznie z planem kursu rozwojowego dla Scrum Masterów.
Z mojej perspektywy książka dobrze się sprawdzi dla osób początkujących oraz tych, które chciałyby zostać Scrum Masterem. Pierwsze rozdziały to wyjaśnienie Scruma. Opis jest podstawowy, ponieważ autorka kieruje książkę do osób w HR, żeby lepiej poznały i zrozumiały tą rolę. Bardziej doświadczone spokojnie mogą ominą pierwszą część i od razu przeskoczyć do części o rozwoju Scrum Mastera.
Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat książki i zobaczyć, co robi Scrum Master, to oglądnij poniższe wideo. Kate Hobler była ekspertką w pierwszej edycji Scrumdzielni, programu mentoringowego dla Scrum Masterów i zwinnych leaderów. Bardzo ciekawie opowiadała o rozwoju Scrum Mastera, ale też jak poprawnie korzystać z matrycy kompetencji.
Dodatkowe materiały
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat książki, to możesz odwiedzić oficjalną stronę książki „Kompetentny Scrum Master”.
Interesują Cię inne recenzje książek na mojej stronie? Zobacz na:
- Co znajdziesz w książce „Doskonały Scrum Master” – Zuzi Sochova
- 6 inspiracji z książki „Myślenie pytaniami”