Kilka lat temu w mojej głowie zrodziło się marzenie: stoję na scenie międzynarodowej konferencji i dzielę się swoim doświadczeniem. Inspiruję innych.
Jednak w tamtym czasie bałam się zrobić pierwszy krok.
Powód był prosty. Na konferencjach występują „autorytety”. Co to dla mnie znaczy? Autorytet to osoba, która ma mnóstwo doświadczenia, zna zaawansowane teorie, napisała kilka książek. Czy ja taka byłam? Bardziej widziałam siebie jako zapracowaną mamę dwójki dzieci, która ledwo ogarnia codzienne obowiązki. Pomimo dużego doświadczenia, nie czułam się kimś, kogo mogą słuchać tłumy.
Czy mój obraz autorytetu jest prawdziwy?
Wyobraź sobie, że jesteś na lotnisku. Powoli wchodzisz do samolotu po dostawianych schodach. W drzwiach wita Cię pilot. Zastanów się jak wygląda jego twarz, postura. Zamknij oczy i wyobraź go sobie.
Dlaczego pilot jest wysokim, białym mężczyzną? Ponieważ taki stereotyp mamy zakorzeniony w głowie. Podobnie myśląc o autorytecie, nie przyjdzie Ci do głowy zabiegana mama z chęcią rozwoju. Świat wmawia nam inny obraz.
Musiałam to zrozumieć, żeby kilka lat później zrobić pierwszy krok i stać się mówczynią na międzynarodowej konferencji.
3 główne zalety Programu Launching New Voices
Społeczność Women in Agile organizuje program Launching New Voices. Podczas programu kobiety przygotowują się pierwszego wystąpienia na międzynarodowej konferencji. WiA organizuje konferencję, na której debiutują początkujące mówczynie z całego świata. Każda kobieta może zgłosić się do programu. Mi się udało. Zostałam przyjęta razem z dwoma dziewczynami – ze Stanów Zjednoczonych i Południowej Afryki.
Społeczność Women in Agile pozwoliła mi zapomnieć o moich obawach. Zamiast stresu pojawiła się zabawa i radość. Program Launching New Voices zapewnił 3 ważne czynniki, które wpłynęły na pozytywne doświadczenie:
- świetna organizacja przed konferencją,
- chętny do współpracy mentor,
- wspierająca atmosfera na konferencji.
Organizacja konferencji
Udaje Ci się zdobyć nową pracę, albo dostać na konferencje. Co czujesz? Motywację i radość! Później przychodzą trudne zadania i stres. Motywacja spada. Społeczność Women in Agile wie o tym i wspiera od samego początku.
Po zakwalifikowaniu się do Launching New Voices dostałam jasny plan opisujący przygotowanie do konferencji. Uczestniczki widywały się regularnie a w międzyczasie wspólnie z mentorem pracowałam nad prezentacją. Kilka razy miałyśmy możliwość wygłoszenia swojego talka w mniejszym gronie i zbierania feedbacku. Od samego początku można było poczuć się, jak na kawie z dobrymi przyjaciółmi. Życzliwość, wsparcie i bezpieczne środowisko. Cudownie pracuje się z osobami, którym szczerze zależy na Twoim sukcesie.
Możesz podejść sama do realizacji swojego plan, jednak wsparcie grupy jest bezcenne. Moje przygotowanie nie było łatwe i wymagało dużo energii, ale zostały mi pozytywne doświadczeniami. W grupie, która Cię wspiera, po prostu chce się pracować.
Mentor – warto otworzyć się na nowe pomysły
Prowadziłam wcześniej prezentacje, miałam swój warsztat pracy i schematy. Przy pracy z mentorem otworzyłam się na nowości i feedback. Dzięki jego pomysłom stworzyłam zupełnie nową prezentację. Zaczęłam bawić się i eksperymentować z formą. Dodaliśmy historię, śmiesznego bohatera i pokazaliśmy jego wewnętrzną transformację.
Najważniejszą nauką dla mnie było uproszczenie skomplikowanych teorii. Cytując mojego mentora: „Zrób prezentację swoim dzieciom. Jeżeli one zrozumieją główne przesłanie to znaczy, że prezentacja jest dobra”.
Na scenie nie jestem po to, żeby udowadniać swoją wiedzę i budować autorytet. Chcę w prosty sposób nauczyć i zainspirować innych do działania.
Atmosfera na konferencji Women in Agile
Wyobraź sobie społeczność w której możesz być sobą. Ludzi, których wspólnymi wartościamią są otwartość, szczerość i wspieranie innych. Tak działa Women in Agile. Kobiety w IT na całym świecie napotykają na podobne problemy. Społeczność daje przestrzeń do otwartych rozmów i wspólnego rozwiązywania problemów.
Ludzie tworzą atmosferę konferencji. W gronie kobiet z Women in Agile nie ma niepotrzebnego stresu przed wystąpieniem. Popełniamy błędy. Najważniejsze to nie bać się i wyciągać wnioski. Cieszę się, że moje pierwsze międzynarodowe wystąpienie było w tym gronie.
Warto próbować! Dlaczego?
Wygłosiłam prelekcję na międzynarodowej konferencji i udowodniłam SOBIE, że dam radę. Celowo podkreślam słowo SOBIE, ponieważ inni od dawna widzą we mnie eksperta.
Czasem sami krzywdzimy siebie najbardziej. Umniejszamy swoim kompetencjom i blokujemy osiąganie tego, na czym nam zależy. Zrobiłam pierwszy krok z Women in Agile. Czy moje wystąpienie było idealne? Oczywiście, że nie. Natomiast mój strach zamienił się w ciekawość i zabawę. Zdobyłam nowe doświadczenie, nauczyłam się nowych technik. Wiem, że kolejne prezentacje będą o wiele łatwiejsze.